Telemach Hrvatska zaključio je preuzimanje Optima Telekoma. Transakcija je, prema prvim procjenama, u konačnici premašila vrijednost od pola milijarde kuna.
Inicijalno je Telemach kupio većinski udio u Optimi od Zagrebačke banke i Hrvatskog Telekoma za 347 milijuna kuna. Nešto dionica prethodno je stekao na tržištu, a potom je u obveznoj javnoj ponudi za preuzimanje otkupio i ostatak dionica za 167,9 milijuna kuna.
Optima Telekom više nije izlistana na Zagrebačkoj burzi. U Središnjem klirinškom depozitarnom društvu Telemach je uveden kao vlasnik 100 posto dionica Optime. Nadzorni odbor operatera je promijenjen, a u Telemachu navode da još razmatraju hoće li Optima ostati zaseban subjekt ili će ju pripojiti matici.
Na vlastitu infrastrukturu
Adrian Ježina, predsjednik uprave Telemacha Hrvatska, kaže da im je sada u planu sve korisnike Optime prebaciti na Telemachovu infrastrukturu.
- Sve je završeno u rekordnom roku. Sad imamo 100 posto Optime, ukupan broj korisnika Telemacha smo u godinu dana udvostručili, imamo najnapredniju fiksnu i mobilnu mrežu - kaže Ježina.
Nenad Šlibar, član uprave Telemacha za tehniku kaže da su u manje od godinu dana povukli optičku infrastrukturu do 100.000 korisnika. Navodi da je to rekord u telekomunikacijama u Hrvatskoj.
- Prvog zaposlenika zaduženog za fiksne telekomunikacije - a treba podsjetiti da je Telemach u Hrvatskoj inicijalno bio samo mobilni operater kroz preuzimanje Tele2 - zaposlili smo u studenome preklani. Lani u lipnju već smo priključili prvog korisnika na fiksnu infrastrukturu, a sada imamo mrežu na koju možemo priključiti 100.000 korisnika - kaže Šlibar.
Ne komentiraju broj korisnika
Ježina dodaje da zasad još ne može govoriti o broju korisnika fiksne optike, ali naglašava da je u velikom porastu.
- Krenuli smo u Zagrebu, proširili smo se u Zadar i sad smo već u Splitu. Uskoro planiramo prisvojiti još jedan veći grad - kaže Ježina.
Šlibar navodi da su u fiksnim komunikacijama postigli istu razinu agilnosti koju pokazuje softverska industrija.
- Ako pričamo o agilnim metodama rada, a sada je softverska industrija posebno popularna kao ona u kojoj se radi vrlo agilno, onda se Telemach u području izgradnje fiksne infrastrukture pokazao podjednako agilan - kaže Šlibar.
Dodaje da u roku od pet godina ciljaju imati mrežu s pola milijuna priključaka na optiku. Na naše pitanje znači li to da će nastaviti graditi 100.000 priključaka na optiku godišnje, Šlibar je odgovorio potvrdno.
Bazne stanice Ježina navodi da su paralelno završili modernizaciju 4G mobilne mreže i izgradili vlastitu 5G mrežu.
- Naša mobilna mreža u posljednjem je istraživanju Ookle proglašena najbržom u Hrvatskoj, i to najbolje pokazuje kakve rezultate želimo dalje - kaže Ježina.
Tisuću baznih stanica
Pojašnjava da su do sada modernizirali više od tisuću baznih stanica. U sklopu toga postavili su najmoderniju 4G mrežu i paralelno, po cijeloj Hrvatskoj, a posebno na Jadranu, aktivirali vlastitu 5G mrežu.
- Kupovali smo i frekvencije, sada imamo signal na 700 Mhz-a, tako da je Telemachova mreža ostvarila najveći napredak u kvaliteti usluge - kaže Ježina.
Naglašava da da ih u daljnjem poslovanju brine jedino inflacija.
- Nadamo se da će se pojaviti nacionalni plan za borbu s inflacijom, posebno s cijenom struje. Gospodarstvu ključan problem nije benzin, već struja - zaključuje Ježina.